Včelí úly

Ingredience:

Hmota:

160 g dětských piškotů
100 g másla
100 g moučkového cukru
1 vanilkový cukr
hrst mletých ořechů
5 lžic rumu
2 lžíce kakaového prášku

Náplň:

1 žloutek
1/2 másla
1 lžíci moučkového cukru
Plus jeden balíček piškotů na podložení včelích úlů.

Postup:

Dětské piškoty rozdrtíme. Metody drcení mohou být různé – u nás se osvědčilo drcení piškotů vložených mezi dva hedvábné papíry válečkem na těsto. Nasypeme do mísy a rukama smícháme s ostatními surovinami. Rum lze nahradit stejným množstvím mléka, lze kombinovat i mléko s rumem. Množství ořechů může být pohyblivé, dokonce je lze vůbec vynechat, ale odrazí se to na chuti. Výsledné těsto má být pevné, čokoládové barvy, téměř hladké (záleží na kvalitě rozdrcení piškotů). Můžeme jej dát na chvíli do chladu a věnovat se přípravě náplně.

Tu připravujeme nad párou tj. menší hrnek dáme do většího, kde je na dně pár centimetrů vody, která se zahřívá. Do vnitřního hrnku dáme žloutek a lžíci mouškového cukru a nad párou rozšleháme. Ještě do teplé hmoty postupně nakrájíme polovinu kostky másla a necháme ho rozpustit. Odstavíme z ohřívání a jako příchuť můžeme přidat rum nebo koňak.

Pro vytváření včelích úlů potřebujeme formičku včelího úlu (lze zakoupit v domáchích potřebách). Na začátku vymažeme formičku pečlivě máslem – je důležité pro dobré vyklápění. Připravíme si talířek s krupicovým cukrem. Z těsta oddělíme přiměřený kousek např. kávovou lžičkou, rukama utvoříme kuličku, tu obalíme lehce v krupicovém cukru a vložíme do formičky. Co nejvíce vtiskneme a zarovnáme do roviny s horním okrajem formičky. Vytvoříme otvor na náplň a lžičkou ji naplníme. Přiklopíme piškotem. Hotové včelí úly dáme do chladna ztuhnout.

Obměny:

včelí úly lze dále ještě polévat čokoládou, měnit je možné i náplň podle chuti a zvyklostí. Poznámka: Na fotografii jsou dvojbarevné bombičky ze dvojího těsta. Tmavé je podle uvedeného rozpisu surovin, ve světlém chybí kakao a rum a místo toho je v něm vaječný koňak. Při vytváření bombiček se spojí válečky ze dvou těst a vtisknou se do formičky.

Shrnutí receptu
recipe image
Recept na
Včelí úly
Autor receptu
Zveřejněno
Doba přípravy
Doba pečení

Mohlo by se vám líbit...